Merlot

Merlot

Merlot seduces with its velvety-soft character: aromas of plums, black cherries, and ripe berries meet low acidity and gentle tannins — the result is a full-bodied, harmonious wine that is enjoyable even in its youth and proves to be a true all-rounder at the table.

Whether as a standalone grape variety or as the basis for legendary Bordeaux blends like the famous Château Pétrus — Merlot is at home all over the world and shows astonishing variety depending on its origin. At Vinoscout, you will discover over 250 Merlots from all over the world, from accessible entry-level wines to great rarities for collectors.

Filters

Sort by:

285 products

-10%
Calalenta Rosé
Sale price8,95 € Regular price9,98 €(11,93 €/l) 0,75 l
Sale price4,95 €(6,60 €/l) 0,75 l
A. Diehl Blanc de Noirs one to one dry
Sale price8,50 €(11,33 €/l) 0,75 l
Exclusive
Matthias Gaul Pas de Deux Cuvée Red & Red
Domaine de Pellehaut Harmonie de Gascogne Rosé
Cal Y Canto Tinto Liter
Winery of the monthSeptember 2026
Markus Schneider Rosé Saigner
-13%
Bottle of Domaine Tariquet Rosé St. Amand, bright pink rosé wine from Gascony
Sale price6,95 € Regular price7,95 €(9,27 €/l) 0,75 l
Exclusive
Matthias Gaul Herr Gaul Rot – red wine cuvée made from Pinot Noir and Merlot, dark bottle with label
MontGras Quatro
Sale price9,90 €(13,20 €/l) 0,75 l
Château Rozier Saint-Emilion Grand Cru
Château Martinet Saint Emilion Grand Cru
Sale price8,40 €(11,20 €/l) 0,75 l
Sale price7,95 €(10,60 €/l) 0,75 l
Sale price9,95 €(13,27 €/l) 0,75 l
Asio Otus Vino Rosso Enigmatico Italia
Mouton Cadet Rosé Mathilde organic
Nipozzano Riserva Chianti Rufina DOCG
Castello Banfi Cum Laude Tuscany
Canonkop Cadette Cape Blend
Sale price10,80 €(14,40 €/l) 0,75 l
Peppoli Chianti Classico
Leitz Eins Zwei Zero Rosé dry, alcohol-free rosé in a bottle, fruity with rhubarb aromas
Linea Ulisse Selezione Rosé
Sale price11,95 €(15,93 €/l) 0,75 l
Sale price17,90 €(23,87 €/l) 0,75 l
La Braccesca Vino Nobile di Montepulciano
Rothschild Bordeaux Rouge
Montes Merlot Reserve
Sale price9,95 €(13,27 €/l) 0,75 l
Muratie Melck's Blended Red
Dark red wine bottle from Tenuta Argentiera, Argentiera Bolgheri Superiore, with an elegant black label

Other grape varieties

Frequently asked questions