Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2372 products

Spier Cellars Spier Signature Cabernet Sauvignon – red wine from South Africa, deep violet, dark fruit, barrique aging
Château Castera Cru Bourgeois Médoc
-12%
Terre di Montelusa Primitivo Altopiano Puglia
Varvaglione 12 and mezzo Primitivo del Salento Biologico
Rothschild Bordeaux Rouge
Peter Lehmann The Barossan Shiraz
Montes Merlot Reserve
Sale price9,95 €(13,27 €/l) 0,75 l
Château Leboscq Medoc Cru Bourgeois
-10%
Châteauneuf du Pape AOC Domaine des Sénéchaux
Villa Antinori Chianti Classico Riserva DOCG
Paul Mas Cabernet Sauvignon Merlot 0.25L
-10%
Mandrarossa Nero d'Avola
Sale priceFrom 6,66 € Regular price7,40 €(9,89 €/l) 0,75 l
Sale price13,95 €(18,60 €/l) 0,75 l
Ruffino Riserva Ducale Chianti Classico DOCG
Allesverloren Cabernet Sauvignon
Chateau Malbec Bordeaux
Sale price10,95 €(14,60 €/l) 0,75 l
Domaine Bousquet Malbec Grande Reserve (organic)
Santadi Grotta Rossa Carignano DOC
Poggio Lombrone Montecucco Sangiovese Riserva DOCG
Caldora Montepulciano d'Abruzzo
-18%
Cusumano Syrah Terre Siciliane
Sale price8,90 € Regular price10,90 €(11,87 €/l) 0,75 l
LAN Rioja Gran Reserva DOCa
Sale price19,40 €(25,87 €/l) 0,75 l
Sale price8,80 €(11,73 €/l) 0,75 l
Tenuta Frescobaldi di Castiglioni Toscana
Pinotage
Sale price9,25 €(12,33 €/l) 0,75 l
Sale price10,95 €(14,60 €/l) 0,75 l
Niepoort Fabulous Douro DO
Sale price10,95 €(14,60 €/l) 0,75 l
Montes Alpha Cabernet Sauvignon
-15%
Biscardo Valpolicella Ripasso Classico Superiore DOC
Sale price10,95 € Regular price12,90 €(14,60 €/l) 0,75 l
Sale price14,80 €(19,73 €/l) 0,75 l
Sale price8,95 €(11,93 €/l) 0,75 l

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Frequently asked questions