Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2372 products

The Chocolate Tube Primitivo Puglia IGT
Sale price8,45 €(11,27 €/l) 0,75 l
Vesevo Taurasi DOCG
Sale price25,51 €(34,01 €/l) 0,75 l
-11%
Chateau Ste. Michelle Syrah Columbia Valley
Montes Cabernet Sauvignon Carmenère Limited
Argiolas Korem Isola dei Nuraghi
Sale price29,95 €(39,93 €/l) 0,75 l
Tedeschi Amarone della Valpolicella Marne 180
Philipp Kuhn Kirschgarten Pinot Noir GG dry
Sale price16,90 €(22,53 €/l) 0,75 l
Sale price8,49 €(11,32 €/l) 0,75 l
Collezione Cinquanta Vino Rosso d'Italia San Marzano
Zolla Malvasia Nera
Sale price5,95 €(5,95 €/l) 1 l
Torrevento Bolonero Castel del Monte
Muratie Melck's Blended Red
Dark red wine bottle from Tenuta dell'Ornellaia, Le Serre Nuove dell'Ornellaia, Bolgheri DOC, with classic label
Torre Oria SEDA Monastrell Vinas Viejas
Machoman Monastrell MMM
Sale price22,90 €(30,53 €/l) 0,75 l
Trapiche Malbec
Gérard Bertrand Corbière's Heritage 806
Dark red wine bottle from Tenuta Argentiera, Argentiera Bolgheri Superiore, with an elegant black label
-23%
Don Camillo Sangiovese Terre di Chieti
Kaiken Ultra Cabernet Sauvignon
Sale price16,80 €(22,40 €/l) 0,75 l
Sine Nomine Salice Salentino Rosso Riserva DOC
Sale price13,68 €(18,24 €/l) 0,75 l
Signature Tautavel Côtes du Roussillon Villages AOP
Coudoulet de Beaucastel AOC

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Frequently asked questions