Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2372 products

Girlan Gschl Old Vines Vernatsch
Podio Langhe Nebbiolo
Sale price14,80 €(19,73 €/l) 0,75 l
La Motte Millennium
Sale price13,08 €(17,44 €/l) 0,75 l
Spier Seaward Shiraz
Sale price12,80 €(17,07 €/l) 0,75 l
Tenuta Carretta Bricco Manera Nizza DOCG
Rust en Vrede Estate
Sale price39,95 €(53,27 €/l) 0,75 l
Château de Ribebon Bordeaux Supérieur
Col di Sasso Toscana Cabernet Sauvignon Sangiovese
E. Guigal Cotes du Rhone Rouge
Sale price15,95 €(21,27 €/l) 0,75 l
Alamos Malbec
Sale price8,70 €(11,60 €/l) 0,75 l
Sale price37,45 €(49,93 €/l) 0,75 l
Barrua Isola dei Nuraghi
Sale price36,43 €(48,57 €/l) 0,75 l
Donnafugata Sedara Rosso
Cuvée
Sale price8,90 €(11,87 €/l) 0,75 l
-11%
Conde Valdemar Crianza Rioja DOCa
Sale price7,99 € Regular price8,95 €(10,65 €/l) 0,75 l
Ilico Montepulciano d'Abruzzo
Care Tinto Sobre Lias Garnacha / Syrah
-18%
Château Maison Blanche Médoc AOC Cru Bourgeois
Sale price14,70 € Regular price17,95 €(19,60 €/l) 0,75 l
Columbia Crest Grand Estates Merlot
Sale price11,95 €(15,93 €/l) 0,75 l

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Frequently asked questions