Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2372 products

Sale price27,95 €(37,27 €/l) 0,75 l
Sale price28,99 €(38,65 €/l) 0,75 l
Sale price26,95 €(35,93 €/l) 0,75 l
La Grange Tradition Prat Bibal AOP
Condado de Haza Crianza
Marqués de Cáceres Reserva red wine – dark bottle with label of the Spanish winery Marqués de Cáceres
-11%
HESS Allomi Vineyard Cabernet Sauvignon Napa Valley
Trapiche Oak Cask Malbec
Val di Suga Rosso di Montalcino
Chapoutier Belleruche Côtes du Rhone
Faustino I Gran Reserva Rioja
Nero d'Avola Lamuri Sicilia DOC
Sale price11,95 €(15,93 €/l) 0,75 l
-21%
Wachtenburg Dornfelder sweet winemaker's pride
Bottle of red wine Marchese Antinori Chianti Classico Riserva Tenute Tignanello, Antinori
Red wine bottle Casa Rojo Enemigo Mio with wild boar label, Garnacha from Murcia, Spain
Sale price16,90 €(22,53 €/l) 0,75 l
-15%
San Nicolao Barbera d'Asti DOCG
Sale price7,60 € Regular price8,90 €(10,13 €/l) 0,75 l
Mauro Molino Nebbiolo Langhe DOC
Sale price16,95 €(22,60 €/l) 0,75 l
Coppola Diamond Collection Cabernet Sauvignon
Montes Twins
Sale price11,80 €(15,73 €/l) 0,75 l
Muskattrollinger MT fruity
Sale price49,90 €(66,53 €/l) 0,75 l
Sale price14,70 €(19,60 €/l) 0,75 l
Los Vascos Cabernet Sauvignon
Tinto Pesquera Crianza DO
Sale price9,80 €(13,07 €/l) 0,75 l
Pietro dal Cero Amarone della Valpolicella DOCG

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Frequently asked questions