Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2380 products

Donnafugata Sul Vulcano Etna Rosso DOC
Sale price14,95 €(19,93 €/l) 0,75 l
Sale price5,85 €(7,80 €/l) 0,75 l
Winery of the monthSeptember 2026
Markus Schneider Steinsatz Red Wine
Sale price17,90 €(23,87 €/l) 0,75 l
Chateau Labegorce Margaux Cru Bourgeois
Planeta La Segreta Il Rosso
Sale price8,80 €(11,73 €/l) 0,75 l
Simposio Vino Nobile di Montepulciano Riserva DOCG
-18%
Heartland Spice Trader
Sale price8,88 € Regular price10,80 €(11,84 €/l) 0,75 l
"Cagiolo" Montepluciano d'Abruzzo Riserva DOP 2019
Sale price8,20 €(10,93 €/l) 0,75 l
Donnafugata Tancredi Dolce&Gabbana Terre Siciliane
-19%
Cusumano Benuara Rosso Terre Siciliane
Sale price12,95 € Regular price15,90 €(17,27 €/l) 0,75 l
Caliterra Cabernet Sauvignon Reserva
Escudo Rojo Gran Reserva
Sale price14,50 €(19,33 €/l) 0,75 l
La Cuvée Mythique
Stemmari Nero d'Avola Sicilia
-12%
False Bay Old School Syrah
Sale price5,99 € Regular price6,80 €(7,99 €/l) 0,75 l
Lungarotti Rubesco Rosso di Torgiano
Sale price13,90 €(18,53 €/l) 0,75 l
Kendall-Jackson Vintner's Reserve Cabernet Sauvignon
-12%
Artezin Zinfandel Mendocino County
Casa Ferreirinha Vinha Grande Douro DOC
Masi Brolo di Campofiorin Rosso del Veronese Oro

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Quick answers