Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2372 products

-11%
HESS Select Cabernet Sauvignon
Sale price10,95 €(29,20 €/l) 0,375 l
Tasca Regaleali Cygnus Sicilia DOC
Castello Banfi Centine Rosso Toscana IGT
Sale price9,95 €(13,27 €/l) 0,75 l
Cantina Terlan Siebeneich Merlot DOC Riserva
Sale price16,95 €(22,60 €/l) 0,75 l
Muratie Ansela van de Caab Cape Bordeaux
Cuvée
Sale price10,90 €(14,53 €/l) 0,75 l
Siegbert Bimmerle Spätburgunder Eichenfass trocken
Tenuta di Biserno Il Pino di Biserno Toscana IGT, red wine from Tuscany, dark bottle with label
Girlan Trattmann Pinot Noir Riserva
-16%
Tesch Pinot Noir dry 1.0L
Sale price6,66 € Regular price7,90 €(6,66 €/l) 1 l
Conde Valdemar Gran Reserva Rioja DOCa
Tenuta Carretta Barolo Cannubi DOCG
-11%
Le Petit Smith Haut Lafitte Pessac-Leognan AC
Sale price34,80 € Regular price39,00 €(46,40 €/l) 0,75 l
Warwick Estate Three Cape Ladies
Masi Costasera Amarone della Valpolicella Classico, half bottle 0.375 l, dark label with mountain motif
Esporao Reserva Tinto Alentejo
Sale price17,40 €(23,20 €/l) 0,75 l
Kendall-Jackson Vintner's Reserve Pinot Noir
Aliestre Red
Sale price5,90 € Regular price8,99 €(7,87 €/l) 0,75 l
-10%
Stimson Estate Cellars Cabernet Sauvignon
Alanera Rosso Veronese
Winery of the monthSeptember 2026
Markus Schneider Holy Moly Syrah
Boschendal 1685 Shiraz
Sale price17,90 €(23,87 €/l) 0,75 l
Peter Lehmann Barossa Cabernet Sauvignon
Château du Bousquet Côtes de Bourg
Vite Colte La Luna and I Falo Barbera d'Asti
Faustino VII Tinto Rioja
Columbia Crest Grand Estates Cabernet Sauvignon
Constantia Glen Three Red

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Frequently asked questions