Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2372 products

Kaiken Ultra Malbec
Sale price16,80 €(22,40 €/l) 0,75 l
-15%
Enate Crianza Tempranillo Cabernet
Sale price10,95 € Regular price12,95 €(14,60 €/l) 0,75 l
Sale priceFrom 25,20 €(33,60 €/l) 0,75 l
Montecillo Rioja Crianza DOCa
Sale price17,95 €(23,93 €/l) 0,75 l
Zolla Primitivo-Merlot IGP
Torre del Falco Nero di Troia Puglia IGT
Villa Karneid Lagrein
Sale price15,95 €(21,27 €/l) 0,75 l
Finca Las Moras Los Intocables Black Malbec
-15%
SUD Salice Salentino DOC
Sale price6,99 € Regular price8,20 €(9,32 €/l) 0,75 l
Cosimo Varvaglione Primitivo Manduria DOP
Sale price12,95 €(17,27 €/l) 0,75 l
Domaine Bousquet Malbec
Sale price9,95 €(13,27 €/l) 0,75 l
Girlan Barrel No. 9 Vernatsch
Bolla Amarone della Valpolicella Classico
Casa Ferreirinha Esteva Douro DOC
Scavi & Ray Primitivo Salento IGT
-10%
Le Grand Reve Reserve Rouge
Sale price8,95 € Regular price9,95 €(11,93 €/l) 0,75 l
"Mo" Montepulciano d'Abruzzo Riserva DOP 2020
Castello Banfi Rosso di Montalcino
Sale price17,90 €(23,87 €/l) 0,75 l
Cantina Terlan Gries Lagrein DOC Riserva
Sale price11,95 €(15,93 €/l) 0,75 l
Everything Lost Tinta Barocca
La Braccesca Vino Nobile di Montepulciano
Torres Natureo Free Tinto alcohol-free red wine, dark bottle with red label
Torrevento Vigna Pedale Castel del Monte Riserva
Baccolo Appassimento Rosso Veneto
Conde Valdemar Reserva Rioja DOCa
Amalaya de Colomé Valle Calchaquí
Château Hyot Côtes de Bordeaux
Fantini Montepulciano d'Abruzzo DOC 1.5 liter magnum
Robert Mondavi Woodbridge Zinfandel
Bourgogne Rouge Pinot Noir Couvent des Jacobins
Saragat Cannonau di Sardegna DOC
Masi Costasera Amarone della Valpolicella Classico

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Frequently asked questions