Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2372 products

Santa Cristina Cabernet Sauvignon Garda
-22%
Saragat Monica di Sardegna DOC
Canonkop Cadette Cape Blend
Sale price21,80 €(29,07 €/l) 0,75 l
Zolla Susumaniello
-11%
MontGras Intriga Cabernet Sauvignon
Tormaresca Torcicoda Primitivo Salento
Santadi Rocca Rubia Riserva
-18%
Chateau Ste. Michelle Cabernet Sauvignon Columbia Valley
Santa Maria Cannonau di Sardegna Le Bombarde
Cecchi La Mora Morellino di Scansano DOCG
Portada Tinto Medium Sweet
Sale price6,70 €(8,93 €/l) 0,75 l
Sale price7,95 €(10,60 €/l) 0,75 l
Ramon Bilbao Gran Reserva Rioja DOCa
Paul Mas Syrah-Grenache Noir
Sale price10,80 €(14,40 €/l) 0,75 l
Barbanera Gigino red wine, upright wine bottle with label
Sale price17,90 €(23,87 €/l) 0,75 l
Terrazas de los Andes Malbec
Peppoli Chianti Classico
-19%
La Vieille Ferme Rouge
Sale price6,40 € Regular price7,88 €(8,53 €/l) 0,75 l
Villa Antinori Rosso Toscana
Sale price16,95 €(22,60 €/l) 0,75 l
-23%
New
Iron Maiden Boldest Red red wine from Vinícola de Castilla, bottle with dark label, La Mancha
Sale price9,99 € Regular price12,90 €(13,32 €/l) 0,75 l
Donnafugata Sherazade Nero d'Avola
Castello Banfi Chianti Classico Riserva DOCG
Sale price8,80 €(11,73 €/l) 0,75 l
Sale price6,95 €(9,27 €/l) 0,75 l

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Frequently asked questions