Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2372 products

Coto de Imaz Rioja Gran Reserva
Terra Noble Cabernet Sauvignon Reserva Especial
San Leonino Governo all'uso Toscano
Canonkop Cadet Pinotage
Tignanello, Tuscany
Sale price149,00 €(198,67 €/l) 0,75 l
KWV Roodeberg
Sale price6,95 €(9,27 €/l) 0,75 l
Leggenda Gold Series Primitivo di Manduria DOP
Red wine of the year2026
Exclusive
Domaine Lafage Deux Parcelles IGP Côtes Catalanes 2024 – Domaine Lafage
-11%
Cusumano Nero d'Avola Terre Siciliane
Sale price8,85 € Regular price9,90 €(11,80 €/l) 0,75 l
Asio Otus Vino Rosso Enigmatico Italia
Insoglio del Cinghiale Tuscany
-22%
Spier Seaward Pinotage
Sale price9,99 € Regular price12,80 €(13,32 €/l) 0,75 l
Ramon Bilbao Rioja Reserva
Sale price14,80 €(19,73 €/l) 0,75 l
Care Tinto Garnacha Nativa
-14%
I Quattro Conti Tre Forte Puglia
Sale price5,95 € Regular price6,90 €(7,93 €/l) 0,75 l
Sale price6,90 €(9,20 €/l) 0,75 l
Nipozzano Riserva Chianti Rufina DOCG
Due Lune Nerello Mascalese / Nero d'Avola
Château Tour Prignac Cru Bourgeois Médoc
Castello Banfi Chianti Superiore DOCG
Castello Banfi Cum Laude Tuscany
Sale price27,80 €(37,07 €/l) 0,75 l
-11%
Le Difese Tenuta San Guido
Sale price24,80 € Regular price27,91 €(33,07 €/l) 0,75 l
Château d'Arcins Haut-Médoc Cru Bourgeois
Double Passo Primitivo di Manduria Riserva
Perrin et Fils Vinsobres Les Cornuds
-13%
Yume Tre Autoctoni
Sale price18,99 € Regular price21,90 €(25,32 €/l) 0,75 l
San Salvagio Vino Nobile di Montepulciano DOCG

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Frequently asked questions