Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2372 products

Castello Banfi Brunello di Montalcino DOCG
Santa Cristina Rosso
Sale price8,20 €(10,93 €/l) 0,75 l
Louis Jadot Beaujolais Villages
Domaine Bousquet Malbec Reserve
Sale price5,95 €(7,93 €/l) 0,75 l
Zolla Primitivo di Manduria Riserva
Sale price17,99 €(23,99 €/l) 0,75 l
MontGras Quatro
Sale price9,90 €(13,20 €/l) 0,75 l
-12%
Neropasso Rosso Veronese Mabis
Sale price8,75 € Regular price9,90 €(11,67 €/l) 0,75 l
Anima Negra AN/2
Sale price23,79 €(31,72 €/l) 0,75 l
Château Rozier Saint-Emilion Grand Cru
Varvaglione 12 and mezzo Negroamaro del Salento
Château Martinet Saint Emilion Grand Cru
-12%
Terre di Montelusa Primitivo
Sale price6,07 € Regular price6,80 €(8,09 €/l) 0,75 l
Ghenos Primitivo di Manduria DOC
Montes Alpha Carmenère
Sale price17,90 €(23,87 €/l) 0,75 l
Sale price8,40 €(11,20 €/l) 0,75 l
Sale price7,80 €(10,40 €/l) 0,75 l
Doppio Passo Appassimento
Sale price10,90 €(14,53 €/l) 0,75 l
Ronchedone Rosso
Sale price18,80 €(25,07 €/l) 0,75 l
Sale price8,40 €(11,20 €/l) 0,75 l
Salentein Barrel Selection Malbec
Exclusive
Matthias Gaul Pinot Noir Steinrassel
Argiolas Costera Cannonau di Sardegna
Vigne Vecchie Leggenda Primitivo di Manduria
-41%
Bichat Frères Beaujolais Villages Nouveau
Since 1913 Primitivo Puglia
Sale price16,90 €(22,53 €/l) 0,75 l
Regaleali Rosso Nero d'Avola Sicilia DOC
Castillo de Almansa Reserve
-10%
OPI Montepulciano d'Abruzzo Colline Teramane Riserva
Sale price22,40 € Regular price24,95 €(29,87 €/l) 0,75 l
Winery of the monthSeptember 2026
Markus Schneider Tohuwabohu
Sale price15,95 €(21,27 €/l) 0,75 l
Paul Mas Cabernet de Cabernet Vin de Pays d'Oc
Philipp Kuhn Pino Noir Tradition dry
Portada Tinto Winemaker's Selection

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Frequently asked questions