Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2381 products

Zenato Amarone della Valpolicella DOC Classico Riserva
Sale price7,45 €(9,93 €/l) 0,75 l
Château Latour-Camblanes Cadillac Côtes de Bordeaux
Chateau Carbonneau Sequoia Saint Foy Bordeaux
H3 Horse Heaven Hills Merlot
Ornellaia Bolgheri Superiore DOC
-17%
Beisiegel Traisener Rotenfels Frühburgunder
-12%
False Bay Bush Vine Pinotage
Sale price5,99 € Regular price6,80 €(7,99 €/l) 0,75 l
-13%
Ruffino Chianti Superiore DOCG raffia bottle
Sale price13,99 € Regular price15,99 €(18,65 €/l) 0,75 l
La Braccesca Sabazio Rosso di Montepulciano
Red wine bottle Carlos Serres Gran Reserva from Bodegas Carlos Serres
Sale price14,90 €(19,87 €/l) 0,75 l
Casillero Del Diablo Merlot
Sale price12,80 €(17,07 €/l) 0,75 l
Sale price10,80 €(14,40 €/l) 0,75 l
Sale price13,99 €(18,65 €/l) 0,75 l
-16%
Acoustic Celler Ritme Priorat
Sale price14,99 € Regular price17,90 €(19,99 €/l) 0,75 l
Magno Megonio Val di Neto Rosso
Conde Villar Alentejo Tinto DO
Tinto Pesquera Reserva
Sangre de Toro
Sale price7,80 €(10,40 €/l) 0,75 l
Sale price13,37 €(17,83 €/l) 0,75 l
Sale priceFrom 44,95 €(67,41 €/l) 0,75 l
Gravello Val di Neto
Sale price19,70 €(26,27 €/l) 0,75 l
Quinta de Sao Francisco Tinto Obidos DOC
Château La Tour Carnet Haut Medoc Grand Cru Classé
-13%
Alpha Estate Axia Red
Sale price12,95 € Regular price14,95 €(17,27 €/l) 0,75 l
Nardelli Pink Edition Negroamaro Primitivo Puglia
Ziggurat Rosso di Montefalco
Sale price21,90 €(29,20 €/l) 0,75 l

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Quick answers