Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2381 products

Sale price19,99 €(26,65 €/l) 0,75 l
Querci Antica Lacrima di Morro d'Alba DOC
Philipp Kuhn Cabernet Sauvignon Laumersheimer Reserve dry
Brecciarolo Rosso Piceno Superiore DOC
Sale price10,70 €(14,27 €/l) 0,75 l
Sale price13,99 €(18,65 €/l) 0,75 l
Sale price20,16 €(26,88 €/l) 0,75 l
Tenuta San Guido Sassicaia Bolgheri Superiore DOC, red wine bottle with classic label, Super Tuscan from Tuscany
Protos Crianza
Sale price21,95 €(29,27 €/l) 0,75 l
Sale price12,40 €(16,53 €/l) 0,75 l
"Rocca Ventosa" Sangiovese Terre di Chieti
Mythique Rouge Languedoc
Bolla Bardolino DOC Classico
Chiaramonte Nero d'Avola Sicilia
Sale price12,50 €(16,67 €/l) 0,75 l
Mailberger Blauer Zweigelt dry 1.0L
Vite Colte Essenze Barolo di Barolo
-15%
Azagador Crianza La Mancha
Sale price6,66 € Regular price7,85 €(8,88 €/l) 0,75 l
-10%
Colomé Autentico Malbec
Planeta Santa Cecilia
Sale price24,40 €(32,53 €/l) 0,75 l
-17%
Vergelegen Reserve Cabernet Sauvignon
Sale price24,90 € Regular price29,90 €(33,20 €/l) 0,75 l
Dr. Heger Ihringer Winklerberg Mimus Spätburgunder Erste Lage trocken
Sale price56,95 €(75,93 €/l) 0,75 l
-14%
Le Belvédère d'Alaric Corbieres AOP
Sale price5,99 € Regular price6,95 €(7,99 €/l) 0,75 l
Sale price11,80 €(15,73 €/l) 0,75 l
Pierpaolo Pecorari Refosco IGT
Salenstein Numina Gran Corte
Sale price26,40 €(35,20 €/l) 0,75 l
Gran Passaia Rosso Toscana
Sale price6,80 €(9,07 €/l) 0,75 l
-23%
Conde Pinel Oak Aged Tempranillo
Sale price4,44 € Regular price5,80 €(5,92 €/l) 0,75 l
Sale price19,80 €(26,40 €/l) 0,75 l
Grattamacco Rosso Bolgheri Superiore
-13%
Prunotto Pian Romualdo Barbera d'Alba
Sale price20,80 € Regular price23,90 €(27,73 €/l) 0,75 l
Sale price17,40 €(23,20 €/l) 0,75 l
Sale price10,45 €(13,93 €/l) 0,75 l
Planeta Syrah Morocco Rosso
Sale price19,70 €(26,27 €/l) 0,75 l

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Quick answers