Red wine at Vinoscout

Red Wine

Whether you're looking for a casual after-work wine or a large bottle for a special evening – in our most comprehensive category, you'll find the perfect red for every occasion. From light, fruity wines to profound wines with aging potential, we've gathered everything the wine world has to offer.

Our selection ranges from everyday discoveries to coveted icons from the world's most prestigious wine regions. We taste every wine ourselves before adding it to our range – so you can be sure that every bottle is worth it. Order conveniently online; we offer free home delivery on orders over €99.

Filters

Sort by:

2382 products

Sale price6,90 €(9,20 €/l) 0,75 l
-14%
8K Ancient Red
Sale price5,99 € Regular price6,99 €(7,99 €/l) 0,75 l
Monsenese Chianti Classico Riserva
−10 % Sale price6,29 € Regular price6,99 € (8,38 €/l)

with code ZUSAMMEN10, up to Oct 04

0,75 l
−10 % Sale price5,36 € Regular price5,95 € (7,14 €/l)

with code ZUSAMMEN10, up to Oct 04

0,75 l
Tapada de Villar Alentejo Tinto DO
Lergenmüller Red Clay Merlot dry
−10 % Sale price13,86 € Regular price15,40 € (18,47 €/l)

with code ZUSAMMEN10, up to Oct 04

0,75 l
Terre Brune Carignano del Sulcis
Mauro Molino Barolo DOCG
Sale price37,90 €(50,53 €/l) 0,75 l
Sale price12,70 €(16,93 €/l) 0,75 l
Spier Signature Merlot
La Braccesca Achelo Syrah Cortona
Sale price18,48 €(24,64 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price14,36 € Regular price15,95 € (19,14 €/l)

with code ZUSAMMEN10, up to Oct 04

0,75 l
Sale price12,95 €(17,27 €/l) 0,75 l
-11%
De Gras Merlot
Sale priceFrom 5,55 € Regular price6,25 €(7,40 €/l) 0,75 l
Casillero Del Diablo Cabernet Sauvignon
Sale price15,31 €(20,41 €/l) 0,75 l
Santa Maria Redit Cannonau di Sardegna Riserva
Château Barrail Bellegrave Saint-Emilion Grand Cru AOC
Franz Keller Bassgeige Spätburgunder
−10 % Sale price29,61 € Regular price32,90 € (39,48 €/l)

with code ZUSAMMEN10, up to Oct 04

0,75 l
Domaine Bousquet Cabernet Sauvignon Reserve
Condado de Haza Reserva
Aliestre ONE Touriga Nacional Red
Sale price16,90 € Regular price19,99 €(22,53 €/l) 0,75 l
-18%
Paternoster Bariliott Aglianico del Vulture DOC
−10 % Sale price30,56 € Regular price33,95 €

with code ZUSAMMEN10, up to Oct 04

1,5 l
Sale price16,95 €(22,60 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price3,96 € Regular price4,40 € (3,96 €/l)

with code ZUSAMMEN10, up to Oct 04

1 l
−10 % Sale price8,01 € Regular price8,90 € (10,68 €/l)

with code ZUSAMMEN10, up to Oct 04

0,75 l
Peter Lehmann Eight Songs Shiraz
Tour Prignac Grande Reserve Médoc
Ritorna Tre Autoctoni Vino Rosso

Other wine categories

The VinoCharts

Every month we show you which red wines are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Quick answers