Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1849 products

Sale price13,95 €(19,93 €/l) 0,7 l
Vite Colte Roero Arneis Villata DOCG
-21%
Cusumano Insolia Terre Siciliane
Sale price7,90 € Regular price9,95 €(10,53 €/l) 0,75 l
Castelfeder Lagrein Rosato
Sale price12,90 €(17,20 €/l) 0,75 l
Castelfeder Pinot Bianco Vom Stein
Masi Costasera Amarone della Valpolicella Classico
Santadi Villa Solais Vermentino
Riunite 1.5L Lambrusco Emilia IGT Rosso
-12%
Terre di Montelusa Primitivo Altopiano Puglia
Sale price3,99 €(19,95 €/kg) 200 g
Varvaglione 12 and mezzo Primitivo del Salento Biologico
Ruggeri Gialloro Prosecco Superiore Extra Dry
Villa Antinori Chianti Classico Riserva DOCG
Sale price16,90 €(67,60 €/l) 0,25 l
-10%
Mandrarossa Nero d'Avola
Sale priceFrom 6,66 € Regular price7,40 €(9,89 €/l) 0,75 l
Ruffino Riserva Ducale Chianti Classico DOCG
Santa Maria Vermentino di Sardegna I Papiri
Calafuria Rosé Negroamaro Salento
Santadi Grotta Rossa Carignano DOC
Poggio Lombrone Montecucco Sangiovese Riserva DOCG
Donnafugata Sur Sur Grillo
Sale price13,90 €(18,53 €/l) 0,75 l
Sale price11,70 €(15,60 €/l) 0,75 l
Caldora Montepulciano d'Abruzzo
-18%
Cusumano Syrah Terre Siciliane
Sale price8,90 € Regular price10,90 €(11,87 €/l) 0,75 l
Cecchi La Mora Vermentino DOC
Sale price7,95 €(10,60 €/l) 0,75 l
Sale price8,80 €(11,73 €/l) 0,75 l
Tenuta Frescobaldi di Castiglioni Toscana
Sale price11,95 €(15,93 €/l) 0,75 l
Sale price24,80 €(35,43 €/l) 0,7 l
Sale price20,99 €(20,99 €/kg) 1 kg
Sale price8,95 €(11,93 €/l) 0,75 l
-15%
Biscardo Valpolicella Ripasso Classico Superiore DOC
Sale price10,95 € Regular price12,90 €(14,60 €/l) 0,75 l
Sale price14,80 €(19,73 €/l) 0,75 l
Planeta Etna Bianco
Elena Walch Pinot Grigio Vigna Castel Ringberg
-16%
Zardetto Prosecco Spumante DOC Brut
Sale price10,90 € Regular price12,95 €(14,53 €/l) 0,75 l

Frequently asked questions