Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1849 products

The Chocolate Tube Primitivo Puglia IGT
Vesevo Taurasi DOCG
Sale price25,51 €(34,01 €/l) 0,75 l
Sale price17,80 €(25,43 €/l) 0,7 l
Ruggeri Quartese Valdobbiadene Superiore Brut
Ulisse Cococciola Terre di Chieti
Santa Maria Vermentino di Sardegna Blu
Argiolas Korem Isola dei Nuraghi
Sale price29,95 €(39,93 €/l) 0,75 l
Tedeschi Amarone della Valpolicella Marne 180
Collezione Cinquanta Vino Rosso d'Italia San Marzano
Etichetta Bianca Gavi del Commune di Gavi
Zolla Malvasia Nera
Torrevento Bolonero Castel del Monte
Dark red wine bottle from Tenuta dell'Ornellaia, Le Serre Nuove dell'Ornellaia, Bolgheri DOC, with classic label
Ferrari Brut Trento DOC
Sale price22,95 € Regular price26,90 €(30,60 €/l) 0,75 l
-13%
Elegant indulgence for you, Solrosa
Sale price13,90 € Regular price15,95 €(18,53 €/l) 0,75 l
Dark red wine bottle from Tenuta Argentiera, Argentiera Bolgheri Superiore, with an elegant black label
-23%
Don Camillo Sangiovese Terre di Chieti
Ferrari Rosé Brut
Sale price29,90 €(39,87 €/l) 0,75 l
Sine Nomine Salice Salentino Rosso Riserva DOC
Cantina Terlan Kreuth Chardonnay
Montenegro Amaro Italiano
Sale price18,50 €(26,43 €/l) 0,7 l
-11%
Lungarotti Pinot Grigio Umbria
Sale price7,90 € Regular price8,90 €(10,53 €/l) 0,75 l
Girlan Gschl Old Vines Vernatsch
Podio Langhe Nebbiolo
Sale price14,80 €(19,73 €/l) 0,75 l
Castelfeder Riserva Burgum Novum Chardonnay
Castello di Pomino Bianco DOC
Tenuta Carretta Bricco Manera Nizza DOCG

Frequently asked questions