Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Calpazio Greco
Sale price25,20 €(33,60 €/l) 0,75 l
Sale price21,00 €(28,00 €/l) 0,75 l
Sale price36,44 €(48,59 €/l) 0,75 l
Andrius Sauvignon Blanc DOC
Sale price23,52 €(31,36 €/l) 0,75 l
Sale price29,40 €(39,20 €/l) 0,75 l
Furia di Calafuria Salento IGT
A Rosato Toscana IGT
Sale price37,17 €(49,56 €/l) 0,75 l
Sale price138,66 €(231,10 €/l) 0,6 l
Statti Cauro Calabria IGT
Sale price20,58 €(27,44 €/l) 0,75 l
Argiano Solengo Toscana IGT, red wine from Tuscany, dark bottle with label, Bordeaux-style blend from Montalcino
Argiano winery in Montalcino, Tuscany – Tuscan hills with vineyards in the Brunello zone
Sale price74,36 €(99,15 €/l) 0,75 l
Le Mortelle Poggio all Nane Maremma Toscana DOC
Le Macioche Brunello di Montalcino DOCG
Sale priceFrom 67,22 € (95,20 €/l) 0,75 l
Sale price41,64 €(55,52 €/l) 0,75 l
Famiglia Cotarella Montiano Lazio IGP
Sale price93,99 €(125,32 €/l) 0,75 l
Sale price16,80 €(22,40 €/l) 0,75 l
Cordero Montezemolo Barolo DOCG En
Sale price130,14 €(173,52 €/l) 0,75 l
Sale price6,49 €(8,65 €/l) 0,75 l
Cantine Maschio Prose. Rosé DOC Ex. Dry Millesimato
Lodovico Tenuta di Biserno
Sale price777,08 €(1.036,11 €/l) 0,75 l
Tenuta Montenisa Marchese Antinori Blanc de Blancs Franciacorta DOCG
Lunae Labianca Liguria di Levante Bianco IGT
Famiglia Cotarella Marciliano Rosso Umbria IGP
Sale price13,61 €(36,29 €/l) 0,375 l
Villa Santo Stefano Loto Toscana IGT
Villa Santo Stefano Luna Toscana IGT

Frequently asked questions