Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Vermouth Bianco Cucielo
Sale price23,79 €(31,72 €/l) 0,75 l
Vermouth Rosso Cucielo
Sale price25,27 €(33,69 €/l) 0,75 l
Chardonnay Cuvée Bois Valle d'Aosta DOP
Sale price72,26 €(96,35 €/l) 0,75 l
Sale price15,12 €(20,16 €/l) 0,75 l
Pian di Stio Fiano
Sale price27,30 €(36,40 €/l) 0,75 l
“Praephylloxera” Friulano Colli Orientali del Friuli DOC
Sale price48,33 €(64,44 €/l) 0,75 l
D'Antan Gavi dei Gavi® DOCG
Sale price72,13 €(96,17 €/l) 0,75 l
“Rio delle Rose” Chardonnay Colli Orientali del Friuli DOC
Perlé Bianco Riserva Trentodoc
Sale price44,61 €(59,48 €/l) 0,75 l
Cavanera bianco Balza delle Poiane
Sale price23,79 €(31,72 €/l) 0,75 l
Rosso di Montalcino DOC
Sale price26,46 €(35,28 €/l) 0,75 l
Anrar Pinot Noir Riserva DOC
Sale price48,94 €(65,25 €/l) 0,75 l
Gran Bassano Vermouth Rosso
Sale price23,52 €(31,36 €/l) 0,75 l
Sale price24,36 €(32,48 €/l) 0,75 l
Mustazzo Cannonau di Sardegna DOC
Villa Gemma Montepulciano d'Abruzzo DOC Riserva
Sale price15,54 €(20,72 €/l) 0,75 l
Sale price16,80 €(22,40 €/l) 0,75 l
Sale price49,07 €(65,43 €/l) 0,75 l
Sale price38,66 €(51,55 €/l) 0,75 l
Mongris Pinot Grigio Collio DOC
Sale price27,30 €(36,40 €/l) 0,75 l
Trentenare Fiano
Verdeluce
Sale price23,52 €(31,36 €/l) 0,75 l

Frequently asked questions