Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Chianti Classico Riserva DOCG
Sale price27,00 €(36,00 €/l) 0,75 l
Rosso di Montalcino DOC - Organic
Sale price23,00 €(30,67 €/l) 0,75 l
Sale price140,00 €(186,67 €/l) 0,75 l
Amarone della Valpolicella “Leòn” DOCG
Sale price26,00 €(34,67 €/l) 0,75 l
Sale price33,00 €(44,00 €/l) 0,75 l
Brunello di Montalcino DOCG - organic
Sale price42,00 €(56,00 €/l) 0,75 l
Sale price45,00 €(60,00 €/l) 0,75 l
Langhe DOC Nebbiolo
Sale price16,90 €(22,53 €/l) 0,75 l
Barbaresco "Gallina" DOCG
Barbaresco "Gallina" DOCG 2022
La Spinetta Giorgio Rivetti
Sale price140,00 €(186,67 €/l) 0,75 l
Williams Christ pear
Williams Pear 0.7L
Unterthurner
Sale price33,90 €(48,43 €/l) 0,7 l
apricot
Apricot 0.7L
Unterthurner
Sale price29,90 €(42,71 €/l) 0,7 l
Sale price24,00 €(32,00 €/l) 0,75 l
DIECI VENDEMMIE NV Montepulciano d'Abruzzo
ULISSE Primitivo Terre di Chieti IGP Ltd. edition
NATIVEA Montepulciano d'Abruzzo DOP
AMARANTA Montepulciano d'Abruzzo DOP - Magnum -
DIECI VENDEMMIE NV Bianco
Sale price32,00 €(42,67 €/l) 0,75 l
Montiano Lazio IGP Magnum
Sale price167,23 €(111,49 €/l) 1,5 l
Sale price45,79 €(30,53 €/l) 1,5 l
Sale price88,49 €(58,99 €/l) 1,5 l
Sodale Lazio IGP Magnum
Sale price53,03 €(70,71 €/l) 0,75 l
Sale price102,70 €(136,93 €/l) 0,75 l
Colle Mezzano
Sale price218,66 €(291,55 €/l) 0,75 l
Sale price178,50 €(238,00 €/l) 0,75 l
Sale price296,01 €(394,68 €/l) 0,75 l
Sale price281,14 €(374,85 €/l) 0,75 l
Vigna del Suolo Brunello di Montalchino DOCG 3er HK
Sale price340,64 €(454,19 €/l) 0,75 l
Alzero Cabernet Cabernet IGP
Sale price340,64 €(454,19 €/l) 0,75 l
Sale price221,64 €(295,52 €/l) 0,75 l
Nina Toscana IGT
Sale price86,26 €(115,01 €/l) 0,75 l
San Leonardo Tenuta San Leonardo IGT Trentino

Frequently asked questions