Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Sale price56,42 €(75,23 €/l) 0,75 l
Bolgheri DOC Rosso rod 0.75L
Sale price17,76 €(23,68 €/l) 0,75 l
Sale price27,83 €(37,11 €/l) 0,75 l
Barbaresco Seracapelli DOCG 0.75L
Sale price24,47 €(32,63 €/l) 0,75 l
Sale price650,19 €(866,92 €/l) 0,75 l
Sale price17,90 €(25,57 €/l) 0,7 l
Sale price16,90 €(67,60 €/l) 0,25 l
Sale price18,90 €
Sale price15,90 €
Sale price22,90 €(91,60 €/l) 0,25 l
Sale price22,90 €(91,60 €/l) 0,25 l
Sale price29,90 €(59,80 €/l) 0,5 l
Sale price9,50 € 0,24 l
Sale price15,90 €
Sale price99,00 €(82,50 €/kg) 1200 g
Sale price15,90 €
Sale price10,50 €(27,63 €/kg) 380 g
Bottle of Mosto Oro extra virgin olive oil, mild fruity extra virgin olive oil from Liguria, Taggiasca variety
Sale price43,90 € 0,75 l
Sale price15,90 €
Sale price14,90 €
Sale price12,90 €(129,00 €/l) 0,1 l
Sale price6,90 € 0,48 l
Sale price6,90 € 0,35 l
Sale price13,80 € 0,35 l
Sale price6,90 € 0,48 l
Taglierini verdi, Bio
Pasta di Liguria
Sale price5,90 €
Sale price18,90 €
Sale price21,00 €(30,00 €/l) 0,7 l
Rosso di Montalcino "Banditella" DOC - organic
Moscato d'Asti "Bricco Quaglia" DOCG - Organic -
Sale price18,90 €(25,20 €/l) 0,75 l

Frequently asked questions