Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Sale price39,90 €(53,20 €/l) 0,75 l
Sale price14,96 €(19,95 €/l) 0,75 l
Sale price30,34 €(40,45 €/l) 0,75 l
Sale price24,75 €(33,00 €/l) 0,75 l
Sale price12,51 €(16,68 €/l) 0,75 l
Sale price48,24 €(64,32 €/l) 0,75 l
Sale price15,51 €(20,68 €/l) 0,75 l
Sale price80,40 €(107,20 €/l) 0,75 l
Sale price152,41 €(203,21 €/l) 0,75 l
Sale price93,68 €(124,91 €/l) 0,75 l
Sale price34,82 €(46,43 €/l) 0,75 l
Sale price26,98 €(35,97 €/l) 0,75 l
Sale price41,87 €(55,83 €/l) 0,75 l
Sale price15,51 €(20,68 €/l) 0,75 l
Sale price30,63 €(40,84 €/l) 0,75 l
Sale price222,32 €(296,43 €/l) 0,75 l
Sale price29,23 €(38,97 €/l) 0,75 l
Sale price83,76 €(111,68 €/l) 0,75 l
Sale price21,26 €(28,35 €/l) 0,75 l
Sale price36,22 €(48,29 €/l) 0,75 l
Sale price34,96 €(46,61 €/l) 0,75 l
Sale price79,28 €(105,71 €/l) 0,75 l
Sale price50,20 €(66,93 €/l) 0,75 l
Barolo DOCG Piedmont 2021
Falletto di Bruno Giacosa
Sale price250,29 €(333,72 €/l) 0,75 l
Sale price14,96 €(19,95 €/l) 0,75 l
Sale price18,74 €(24,99 €/l) 0,75 l
Sale price39,08 €(52,11 €/l) 0,75 l
Sale priceFrom 95,00 € (126,67 €/l) 0,75 l
Sale price44,04 €(58,72 €/l) 0,75 l
Sale price47,47 €(63,29 €/l) 0,75 l
Sale price20,41 €(27,21 €/l) 0,75 l
La Fabriseria Amarone della Valpolicella Classico Riserva DOCG 0.75L
Sale price264,27 €(352,36 €/l) 0,75 l
Campo Sireso Vino Rosso IGT Veneto 2021
Ottella di Francesco e Michele...
Sale price19,29 €(25,72 €/l) 0,75 l
Vigna Altar Pinot Nero DOC Collio 0.75L
Sale price23,07 €(30,76 €/l) 0,75 l
Gewürztraminer Alto Adige DOC 0.75L
Sale price23,90 €(31,87 €/l) 0,75 l
Vallocaia Riserva Vino Nobile di Montepulciano DOCG Riserva 0.75L
Sale price44,61 €(59,48 €/l) 0,75 l
Almerita Brut Spumante Metodo Classico DOC Sicily 0.75L
Sale price32,86 €(43,81 €/l) 0,75 l
Vigna San Francesco Cabernet Sauvignon DOC Sicily 0.75L
Sale price37,75 €(50,33 €/l) 0,75 l
Sale price43,48 €(57,97 €/l) 0,75 l

Frequently asked questions