Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Sale price29,49 €(39,32 €/l) 0,75 l
Back to Silence Lugana white wine in amphora 2024
Ottella di Francesco e Michele...
Sale price36,99 €(49,32 €/l) 0,75 l
Sale price49,99 €(66,65 €/l) 0,75 l
Sale priceFrom 39,99 € (59,99 €/l) 0,75 l
Sale price36,99 €(49,32 €/l) 0,75 l
Roses Roses Brut Spumante - Metodo Classico 0.75L
Ottella di Francesco e Michele...
Sale price23,49 €(31,32 €/l) 0,75 l
Sale priceFrom 49,99 € (66,65 €/l) 0,75 l
Sale price474,01 €(632,01 €/l) 0,75 l
Rivalta Barbera del Monferrato Superiore DOCG Piedmont 0.75L
Sale price41,99 €(55,99 €/l) 0,75 l
Barolo Falletto DOCG Piedmont 2022
Falletto di Bruno Giacosa
Sale price349,00 €(465,33 €/l) 0,75 l
Cerdeña Vermentino di Sardegna DOC Sardinia 0.75L
Soluna Malvasia DOC Friuli-Venezia Giulia 0.75L
Malvasia
Sale price22,99 €(30,65 €/l) 0,75 l
Sale price25,99 €(34,65 €/l) 0,75 l
Saleit Chardonnay Alto Adige DOC 0.75L
Sale price16,99 €(22,65 €/l) 0,75 l
Contadi Castaldi Brut DOCG Franciacorta 0.75L
Sale price23,99 €(31,99 €/l) 0,75 l
Sale price35,00 €(46,67 €/l) 0,75 l
Chianti Rufina Basciano Riserva DOCG
Sale price22,90 €(30,53 €/l) 0,75 l
Sale price19,90 €(26,53 €/l) 0,75 l
Montevetrano Rosso Colli di Salerno IGT
Sale price62,00 €(82,67 €/l) 0,75 l
Sale price25,60 €(34,13 €/l) 0,75 l
Langhe Nebbiolo DOC 2025
La Spinetta Giorgio Rivetti
Sale price28,00 €(37,33 €/l) 0,75 l
Sale price102,00 €(136,00 €/l) 0,75 l
Sale price20,30 €(27,07 €/l) 0,75 l
Sale price19,90 €(26,53 €/l) 0,75 l
Barbaresco "Valeirano" DOCG 2019
La Spinetta Giorgio Rivetti
Sale price140,00 €(186,67 €/l) 0,75 l
Sale price19,90 €(26,53 €/l) 0,75 l
Sale price88,00 €(117,33 €/l) 0,75 l
Sale price17,90 €(23,87 €/l) 0,75 l
Sale price21,90 €(29,20 €/l) 0,75 l
Sale price18,00 €(72,00 €/l) 0,25 l
Sale price56,90 €(113,80 €/l) 0,5 l
Sale price56,90 €(113,80 €/l) 0,5 l
Sale price50,00 €(66,67 €/l) 0,75 l
Andere
Sale price14,90 €(19,87 €/l) 0,75 l
Sale price7,42 €(9,89 €/l) 0,75 l
Sale price12,50 €(16,67 €/l) 0,75 l
Sale price10,90 €(14,53 €/l) 0,75 l
Marzadro Trentina Barrique Morbida Grappa, 4.5-liter triple magnum bottle in elegant design
Marzadro Espressioni Futura-Marsala Grappa, bottle with modern label
Sale price89,00 €(127,14 €/l) 0,7 l
Sale price11,80 €
Sale price8,50 €
Sale price8,90 €

Frequently asked questions