Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Sale price34,99 €(46,65 €/l) 0,75 l
Sale price24,99 €(33,32 €/l) 0,75 l
Sale price433,46 €(577,95 €/l) 0,75 l
Sale price119,00 €(158,67 €/l) 0,75 l
Sale price21,49 €(28,65 €/l) 0,75 l
Lessona DOC Piedmont 2019
Proprietà Sperino
Sale priceFrom 69,00 € (92,00 €/l) 0,75 l
Sale price25,49 €(33,99 €/l) 0,75 l
Sale price780,00 €(1.040,00 €/l) 0,75 l
Sale price119,00 €(158,67 €/l) 0,75 l
Sale price49,99 €(66,65 €/l) 0,75 l
Sale price23,49 €(31,32 €/l) 0,75 l
Sale priceFrom 179,00 € (238,67 €/l) 0,75 l
Sale price55,00 €(73,33 €/l) 0,75 l
Piemme Petit Manseng Toscana Bianco IGT Tuscany 0.75L
Sale price59,95 €(79,93 €/l) 0,75 l
Sale price22,50 €(30,00 €/l) 0,75 l
Sale price34,99 €(46,65 €/l) 0,75 l
VV Vigne Vecchie Contrada Sciaranuova Etna Rosso DOC Sicily 0.75L
Sale priceFrom 80,00 € (106,67 €/l) 0,75 l
Barbaresco DOCG 0.75L
Sale price315,00 €(420,00 €/l) 0,75 l
Sale price36,99 €(49,32 €/l) 0,75 l
Sale price51,04 €(68,05 €/l) 0,75 l
Sale price16,99 €(22,65 €/l) 0,75 l
Sale price19,99 €(26,65 €/l) 0,75 l
Sale price49,49 €(65,99 €/l) 0,75 l
Petit Manseng Alto Adige DOC 0.75L
Sale price36,99 €(49,32 €/l) 0,75 l
Sale price34,99 €(46,65 €/l) 0,75 l
Sale price32,99 €(43,99 €/l) 0,75 l
Sale price24,99 €(33,32 €/l) 0,75 l
Magari Bolgheri DOC 0.75L
Sale price85,00 €(113,33 €/l) 0,75 l
Costa Russi Barbaresco DOP 0.75L
Sale priceFrom 650,19 € (866,92 €/l) 0,75 l
Sale price55,00 €(73,33 €/l) 0,75 l
Tascante Ghiaia Nera Etna Rosso DOC Sicily 0.75L
Sale price22,50 €(30,00 €/l) 0,75 l
Sale price19,49 €(25,99 €/l) 0,75 l
Cerretalto Brunello Di Montalcino DOCG Tuscany 0.75L
Sale priceFrom 359,00 € (532,00 €/l) 0,75 l
Sale price39,99 €(53,32 €/l) 0,75 l
Petra IGT Tuscany 0.75L
Sale priceFrom 62,00 € (147,28 €/l) 0,75 l
Sale price72,01 €(96,01 €/l) 0,75 l
Sale price16,99 €(22,65 €/l) 0,75 l
Sale price19,99 €(26,65 €/l) 0,75 l

Frequently asked questions