Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Sale price5,90 €
Sale price10,90 €
Sale price7,90 €
Bocca di Lupo - Castel del Monte DOC
Sale price74,36 €(99,15 €/l) 0,75 l
Sale price17,64 €(23,52 €/l) 0,75 l
Giulio Ferrari Riserva del Fondatore
Bisol Prosecco Valdobbiadene Crede Brut
Sale price53,54 €(71,39 €/l) 0,75 l
Sale price30,24 €(40,32 €/l) 0,75 l
Sale price36,99 €(49,32 €/l) 0,75 l
Sale price49,99 €(66,65 €/l) 0,75 l
Valpolicella Ripasso DOC - Casalpietra 0.75L 2021
Ottella di Francesco e Michele...
Sale price25,99 €(34,65 €/l) 0,75 l
Sale price23,49 €(31,32 €/l) 0,75 l
Sale price59,99 €(79,99 €/l) 0,75 l
Sale priceFrom 62,00 € (124,00 €/l) 0,75 l
Sale price20,49 €(27,32 €/l) 0,75 l
Sale price24,99 €(33,32 €/l) 0,75 l
Sale price36,49 €(48,65 €/l) 0,75 l
Sale price39,99 €(53,32 €/l) 0,75 l
Sale price31,99 €(42,65 €/l) 0,75 l
Sale price99,00 €(132,00 €/l) 0,75 l
Joaquin Taurasi Riserva Della Societa DOCG 0.75L
Sale price135,99 €(181,32 €/l) 0,75 l
Sale price34,99 €(46,65 €/l) 0,75 l
Ornellaia Bolgheri DOC Rosso Superiore, red Bordeaux blend in a dark bottle with an elegant label from Tuscany
Sale price253,00 €(337,33 €/l) 0,75 l
Sale price18,49 €(24,65 €/l) 0,75 l
Sale price24,99 €(33,32 €/l) 0,75 l
Sale price15,99 €(21,32 €/l) 0,75 l
Sale price185,00 €(246,67 €/l) 0,75 l
Sale price219,00 €(292,00 €/l) 0,75 l
Sale price95,01 €(126,68 €/l) 0,75 l
Giovanni Neri Brunello Di Montalcino DOCG Tuscany 0.75L
Sale price307,62 €(410,16 €/l) 0,75 l
Sale price36,49 €(48,65 €/l) 0,75 l
Sale price49,99 €(66,65 €/l) 0,75 l
Sale price22,99 €(30,65 €/l) 0,75 l
Sale price32,99 €(43,99 €/l) 0,75 l
Monte Bamboli Vermentino Maremma Toscana DOC 0.75L
Sale price22,99 €(30,65 €/l) 0,75 l
Chardonnay IGT Tuscany 0.75L
Sale price99,00 €(132,00 €/l) 0,75 l
Barbera d'Asti Lavignone in GP DOCG 0.75L
Sale price19,49 €(25,99 €/l) 0,75 l
Sale price59,99 €(79,99 €/l) 0,75 l
Quintessenz Kalterersee Classico Superiore Alto Adige DOC 0.75L

Frequently asked questions