Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Sale price16,99 €(11,33 €/l) 1,5 l
Sale price17,73 €(23,64 €/l) 0,75 l
Andere
Sale price22,49 €(29,99 €/l) 0,75 l
Sale price18,49 €(24,65 €/l) 0,75 l
Sale price73,48 €(97,97 €/l) 0,75 l
Andere
Sale price45,99 €(30,66 €/l) 1,5 l
Cuvée
Sale price17,99 €(23,99 €/l) 0,75 l
Sale price21,99 €(29,32 €/l) 0,75 l
Sale price18,49 €(24,65 €/l) 0,75 l
Sale price26,99 €(35,99 €/l) 0,75 l
Sale price19,99 €(26,65 €/l) 0,75 l
Ruffino »Tenuta Greppone Mazzi« Brunello di Montalcino 0.75L
Sale price52,36 €(69,81 €/l) 0,75 l
Coppo »Costebianche« Chardonnay 0.75L
Sale price16,99 €(22,65 €/l) 0,75 l
Sale price1.117,20 €(744,80 €/l) 1,5 l
Sale price515,39 €(343,59 €/l) 1,5 l
Sale priceFrom 229,00 € (152,67 €/l) 1,5 l
Sale price285,00 €(190,00 €/l) 1,5 l
Sale priceFrom 749,00 € (506,00 €/l) 1,5 l
Sale price319,00 €(212,67 €/l) 1,5 l
Cabernet Sauvignon Darmagi Langhe DOC 1.5L
Sale price1.041,70 €(694,47 €/l) 1,5 l
Sale priceFrom 3.050,00 € (511,67 €/l) 6 l
Tenuta Nuova Brunello Di Montalcino DOCG Tuscany 3.0L
Sale price579,00 €(193,00 €/l) 3 l
Sale price689,00 €(459,33 €/l) 1,5 l
Sale price699,00 €(466,00 €/l) 1,5 l
Sale price790,00 €(526,67 €/l) 1,5 l
Tenuta Nuova Brunello Di Montalcino DOCG Tuscany 12.0L
Sale price2.499,00 €(208,25 €/l) 12 l
Sale priceFrom 175,00 € (116,67 €/l) 1,5 l
Sale price489,00 €(326,00 €/l) 1,5 l
Nonino Distillatori Grappa Il Moscato MV Imperiale, aged in barriques, 41% vol., 6.3 L, bottle
Sale priceFrom 145,00 € (119,33 €/l) 1,5 l
Sale priceFrom 379,00 € (252,67 €/l) 1,5 l
Redigaffi Merlot IGT Tuscany 1.5L
Sale price599,00 €(399,33 €/l) 1,5 l
Sale price34,90 €(46,53 €/l) 0,75 l
Olio extra vergine Ravidà Premium
Sale price44,90 €(59,87 €/l) 0,75 l
Sale price27,90 €(37,20 €/l) 0,75 l
Sale price32,90 €(43,87 €/l) 0,75 l
Perlé Rosé Riserva Trentodoc
Sale price54,96 €(73,28 €/l) 0,75 l
San Walfredo
Sale price296,01 €(394,68 €/l) 0,75 l
Sale price47,59 €(63,45 €/l) 0,75 l
Rosé Valle d’Aosta D.O.P.
Sale price24,36 €(32,48 €/l) 0,75 l
Sale price9,90 €
Sale price7,90 €(158,00 €/kg) 50 g

Frequently asked questions