Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Biserno Insoglio del Cinghiale Toscana IGT double magnum
Sale price166,60 €(55,53 €/l) 3 l
Argiano Solengo Toscana IGT double magnum
Argiano Solengo Toscana IGT Magnum
Sale price171,00 €(114,00 €/l) 1,5 l
Sale price18,49 €(24,65 €/l) 0,75 l
Russiz Superiore Col Disôre Bianco Collio DOC
Sale price40,15 €(53,53 €/l) 0,75 l
Russiz Superiore Riserva degli Orzoni Rosso Collio DOC
Velenosi Ninfa Rosso Marche IGT Magnum
Marco Felluga Just Molamatta Bianco Friuli DOC
Sale price14,70 €(19,60 €/l) 0,75 l
Velenosi Roggio del Filare Rosso Piceno DOC Superiore
Speri Viticoltori Amarone d. Valpolicella Sant'Urbano DOCG
Sale price193,38 €(257,84 €/l) 0,75 l
Sale price109,00 €(145,33 €/l) 0,75 l
Felsina Fontalloro
Sale price66,66 €(88,88 €/l) 0,75 l
Sale price77,89 €(103,85 €/l) 0,75 l
Bibi Graetz Bollamatta Brut Rosé
Sale price30,98 €(41,31 €/l) 0,75 l
Sale price309,77 €(413,03 €/l) 0,75 l
Le Macioche Brunello di Montalcino DOCG
Bisol Cartizze Dry Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG
Bisol Relio Extra Brut Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG
Bisol Jeio Extra Dry Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG
Sale price30,66 €(40,88 €/l) 0,75 l
Villa Raiano Bosco Satrano Fiano di Avellino DOCG
Sale price29,49 €(39,32 €/l) 0,75 l
Sale price13,37 €(17,83 €/l) 0,75 l
Sale price30,99 €(41,32 €/l) 0,75 l
Fili FILI Vino Frizzante Prosecco DOC
Sale price10,50 €(14,00 €/l) 0,75 l
Sale priceFrom 36,97 € (49,29 €/l) 0,75 l

Frequently asked questions