Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Famiglia Cotarella Montiano Lazio IGP
Sale price126,42 €(168,56 €/l) 0,75 l
Sale price25,72 €(34,29 €/l) 0,75 l
Bosco del Merlo Sauvignon Blanc Turranio DOC Friuli
POLI Bassano 24 carati matured in Barrique Jacopo Poli
Sale price8,98 €(179,60 €/l) 0,05 l
Sale price40,50 €(57,86 €/l) 0,7 l
Jacopo Poli Airone Rosso Aperitivo
Sale price22,49 €(32,13 €/l) 0,7 l
Sale price17,64 €(23,52 €/l) 0,75 l
Marchese of Villamarina Alghero
Borgogno Barolo DOCG
Sale price70,72 €(94,29 €/l) 0,75 l
Sale price109,99 €(73,33 €/l) 1,5 l
Tormaresca Torcicoda Primitivo Salento IGT Magnum
Sale price66,92 €(89,23 €/l) 0,75 l
Sale price59,49 €(79,32 €/l) 0,75 l
Sale price111,55 €(148,73 €/l) 0,75 l
Ferrari Riserva Lunelli Trentodoc
Sale price84,77 €(113,03 €/l) 0,75 l
Ferrari Perlé Trentodoc Magnum
Sale price72,87 €(48,58 €/l) 1,5 l
Tenuta Podernovo Auritea Cabernet Franc Costa Toscana IGT
Sale price26,46 €(35,28 €/l) 0,75 l
Statti Mantonico Calabria IGT
Sale price28,99 €(38,65 €/l) 0,75 l
Sale price86,74 €(115,65 €/l) 0,75 l
Sale price23,99 €(31,99 €/l) 0,75 l
Prunotto Costamiòle Nizza DOCG Riserva
Sale price169,00 €(225,33 €/l) 0,75 l
Prunotto Bussia Barolo DOCG Magnum
Sale price449,00 €(299,33 €/l) 1,5 l

Frequently asked questions