Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Generala Barbera d'Asti Superiore DOC - 2008
Sale price35,39 €(47,19 €/l) 0,75 l
Sale price155,00 €(206,67 €/l) 0,75 l
Prunotto Secondine Barbaresco DOCG
Sale priceFrom 111,55 € (151,27 €/l) 0,75 l
Sale price60,97 €(81,29 €/l) 0,75 l
Collavini Turian Ribolla Gialla Friuli Colli Orientali DOC
Sale price28,14 €(37,52 €/l) 0,75 l
Russiz Superiore Pinot Grigio Collio DOC
Russiz Superiore Pinot Bianco Collio DOC
Sale price26,46 €(35,28 €/l) 0,75 l
Russiz Superiore Friulano Collio DOC
Sale price26,46 €(35,28 €/l) 0,75 l
Ferrari Perle
Sale price36,43 €(48,57 €/l) 0,75 l
Marco Felluga Chardonnay Collio DOC
Sale price19,74 €(26,32 €/l) 0,75 l
Marco Felluga Sauvignon Collio DOC
Sale price19,74 €(26,32 €/l) 0,75 l
Collavini Ribolla Gialla Brut
Sale price54,99 €(73,32 €/l) 0,75 l
Velenosi Passerina Brut Metodo Charmat
Sale price19,49 €(25,99 €/l) 0,75 l
Sale price13,86 €(18,48 €/l) 0,75 l
Sale price19,38 €(25,84 €/l) 0,75 l
Cordero di Montezemolo Barolo DOCG Monfalletto
Sale price4,06 €(16,24 €/l) 0,25 l
Sale price14,61 €(19,48 €/l) 0,75 l

Frequently asked questions