Deutschland

Germany

No wine country is closer to our hearts – and hardly any is so often underestimated. Germany stands for wines with an unmistakable character: Riesling from the Mosel, which combines slate minerality and delicate fruit, Pinot Noir from the Ahr and Baden with Burgundian elegance on German soils, plus Silvaner from Franconia and Pinot Blanc from the southwest. Freshness, minerality, and precision run through all regions – from the cool Ahr to the sun-drenched Palatinate.

With over 1,200 products, the German range at Vinoscout is one of the most extensive available. Whether you are looking for a classic Mosel Riesling, a powerful red wine from the Rheingau, or a discovery from one of the smaller wine-growing regions – the price range from under three to almost 690 euros makes the selection accessible for every occasion. Browse through all styles and find your favorite German wine.

Receive 10% off your order now as a special promotion for Reunification Day with the code: ZUSAMMEN10 and get free shipping on orders of 75€ or more. So celebrate German Unity with us and discover the best German wines. The promotion runs until 04.10.2026.

Filters

Sort by:

1530 products

-10%
Voigts Sylt Salathimmel, salad dressing, 0.5-liter bottle with island-design label
Sale price8,95 € Regular price9,99 €(17,90 €/l) 0,5 l
Dr. Loosen Blauschiefer Riesling dry
Sale price6,90 €(9,20 €/l) 0,75 l
Sale price6,90 €(9,20 €/l) 0,75 l
Kolonne Null Rosé sparkling dry – alcohol-free rosé sparkling wine in a salmon-pink color with fine bubbles in a glass bottle
Winery of the monthSeptember 2026
Markus Schneider Rosé Saigner
Sale price5,75 € Regular price6,99 €(5,75 €/l) 1 l
Exclusive
Matthias Gaul Chardonnay Asselheim
Spiess Grauer Burgunder trocken
Sale price7,95 €(10,60 €/l) 0,75 l
Sale price36,90 €(52,71 €/l) 0,7 l
Exclusive
Matthias Gaul Pinot Noir Asselheim
Sale price10,80 €(14,40 €/l) 0,75 l
Kiefer Rivaner Freche Kaiserstühler feinherb
Exclusive
Matthias Gaul Gris de Gris Asselheim – Pinot Gris bottle from the Palatinate on a light background.
Kolonne Null Riesling dry alcohol-free
Exclusive
Matthias Gaul Herr Gaul Rot – red wine cuvée made from Pinot Noir and Merlot, dark bottle with label

Quick answers