Deutschland

Germany

No wine country is closer to our hearts – and hardly any is so often underestimated. Germany stands for wines with an unmistakable character: Riesling from the Mosel, which combines slate minerality and delicate fruit, Pinot Noir from the Ahr and Baden with Burgundian elegance on German soils, plus Silvaner from Franconia and Pinot Blanc from the southwest. Freshness, minerality, and precision run through all regions – from the cool Ahr to the sun-drenched Palatinate.

With over 1,200 products, the German range at Vinoscout is one of the most extensive available. Whether you are looking for a classic Mosel Riesling, a powerful red wine from the Rheingau, or a discovery from one of the smaller wine-growing regions – the price range from under three to almost 690 euros makes the selection accessible for every occasion. Browse through all styles and find your favorite German wine.

Receive 10% off your order now as a special promotion for Reunification Day with the code: ZUSAMMEN10 and get free shipping on orders of 75€ or more. So celebrate German Unity with us and discover the best German wines. The promotion runs until 04.10.2026.

Filters

Sort by:

1530 products

-12%
Heitlinger Rosé dry
Sale price7,95 € Regular price9,00 €(10,60 €/l) 0,75 l
Zum Heiligen Stein GmbH spicy ketchup in a 400g glass bottle with a red label
Sale price6,99 €(17,48 €/kg) 400 g
Kolonne Null Cuvée Blanc No.01 sparkling: light yellow bottle, non-alcoholic sparkling wine on a white background
Zum Heiligen Stein spicy ketchup, 400g tube, red packaging with product logo
Sale price6,99 €(17,48 €/kg) 400 g
Winery of the monthSeptember 2026
Markus Schneider Pinot Blanc
Ziegler Avionic Lufthansa Aperitif 0.7L
Sale price20,63 €(29,47 €/l) 0,7 l
Eins Zwei Zero Riesling dry alcohol-free
Hammel & Cie Cuvee Rose Sparkling Wine Brut
Heger Pinot Gris Sonnet Dry
Sale price10,70 €(14,27 €/l) 0,75 l
-11%
Dr. Loosen Riesling off-dry
Sale price8,40 € Regular price9,48 €(11,20 €/l) 0,75 l
Kiefer Grauburgunder Kabinett trocken
Sale price7,95 €(10,60 €/l) 0,75 l
Zum Heiligen Stein mild ketchup, 400g – glass bottle with a red label on a white background.
Sale price6,99 €(17,48 €/kg) 400 g
Exclusive
Matthias Gaul Pinot Noir Steinrassel
Rheinland Distillers Siegfried Wonderleaf, non-alcoholic gin alternative, bottle with green label
Hand in Hand Pinot Gris dry
Exclusive
Matthias Gaul Le Blanc secco Pompette – light sparkling wine bottle with an elegant label on a white background.
Sale price7,95 €(10,60 €/l) 0,75 l
White wine bottle Wachenheimer Riesling dry from Wachtenburg Winzer, Pfalz
Von Buhl Reserve Sparkling Wine Brut
Weingut Künstler Herrnberg Riesling Erste Lage dry, straw-yellow white wine bottle with label
Birkenhof Egg Liqueur with Raspberry
Sale price14,99 €(29,98 €/l) 0,5 l
Winery of the monthSeptember 2026
Markus Schneider Tohuwabohu

Quick answers