Deutschland

Germany

No wine country is closer to our hearts – and hardly any is so often underestimated. Germany stands for wines with an unmistakable character: Riesling from the Mosel, which combines slate minerality and delicate fruit, Pinot Noir from the Ahr and Baden with Burgundian elegance on German soils, plus Silvaner from Franconia and Pinot Blanc from the southwest. Freshness, minerality, and precision run through all regions – from the cool Ahr to the sun-drenched Palatinate.

With over 1,200 products, the German range at Vinoscout is one of the most extensive available. Whether you are looking for a classic Mosel Riesling, a powerful red wine from the Rheingau, or a discovery from one of the smaller wine-growing regions – the price range from under three to almost 690 euros makes the selection accessible for every occasion. Browse through all styles and find your favorite German wine.

Receive 10% off your order now as a special promotion for Reunification Day with the code: ZUSAMMEN10 and get free shipping on orders of 75€ or more. So celebrate German Unity with us and discover the best German wines. The promotion runs until 04.10.2026.

Filters

Sort by:

1530 products

Philipp Kuhn Pino Noir Tradition dry
Siegbert Bimmerle Grauburgunder Kabinett trocken
Reichsrat von Buhl Riesling Brut
Künstler Hochheimer Hölle Riesling Erste Lage
Philipp Kuhn Laumersheimer Riesling Vom Kalksteinfels dry
Sale price7,95 €(10,60 €/l) 0,75 l
Krämer Straight Pinot Gris dry
Exclusive
Matthias Gaul Riesling dry 1.0L
Wachtenburg Winzer Weissburgunder Falke dry, light bottle with white label and cork
Sale price7,95 €(10,60 €/l) 0,75 l
Hammel & Cie Sophie Helene Petit Rose dry
Hammel & Cie Pink Hallelujah Rosé
Sale price19,32 €(25,76 €/l) 0,75 l
Winery of the monthSeptember 2026
Markus Schneider Chardonnay
Family wine Scheurebe off-dry
Kiefer Muscatel sparkling wine, dry

Quick answers