Deutschland

Germany

No wine country is closer to our hearts – and hardly any is so often underestimated. Germany stands for wines with an unmistakable character: Riesling from the Mosel, which combines slate minerality and delicate fruit, Pinot Noir from the Ahr and Baden with Burgundian elegance on German soils, plus Silvaner from Franconia and Pinot Blanc from the southwest. Freshness, minerality, and precision run through all regions – from the cool Ahr to the sun-drenched Palatinate.

With over 1,200 products, the German range at Vinoscout is one of the most extensive available. Whether you are looking for a classic Mosel Riesling, a powerful red wine from the Rheingau, or a discovery from one of the smaller wine-growing regions – the price range from under three to almost 690 euros makes the selection accessible for every occasion. Browse through all styles and find your favorite German wine.

Receive 10% off your order now as a special promotion for Reunification Day with the code: ZUSAMMEN10 and get free shipping on orders of 75€ or more. So celebrate German Unity with us and discover the best German wines. The promotion runs until 04.10.2026.

Filters

Sort by:

1531 products

Exclusive
Matthias Gaul Pinot Gris white wine bottle, white wine from the Palatinate, with the Matthias Gaul winery label
−10 % Sale price8,96 € Regular price9,95 € (11,94 €/l) 0,75 l
Hammel & Cie A Day at the Seaside Sauvignon Blanc
−10 % Sale price9,44 € Regular price10,49 € (12,58 €/l) 0,75 l
A. Diehl Grauburgunder 1 to 1 dry
−10 % Sale price7,16 € Regular price7,95 € (9,54 €/l) 0,75 l
-10%
Exclusive
Matthias Gaul Sauvignon Blanc
−10 % Sale price8,09 € Regular price8,99 € (10,78 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price8,82 € Regular price9,80 € (11,76 €/l) 0,75 l
Markus Schneider Kaitui Sauvignon Blanc
−10 % Sale priceFrom 12,42 € Regular price13,80 € (16,56 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price11,03 € Regular price12,25 € (14,70 €/l) 0,75 l
Exclusive
Matthias Gaul Le Rosé
−10 % Sale price8,09 € Regular price8,99 € (10,78 €/l) 0,75 l
Kiefer Butterflies in the Stomach Rosé semi-dry
−10 % Sale price5,63 € Regular price6,25 € (7,50 €/l) 0,75 l
Markus Schneider Origin
−10 % Sale price9,86 € Regular price10,95 € (13,14 €/l) 0,75 l
Markus Schneider Black Print
−10 % Sale price14,31 € Regular price15,90 € (19,08 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price7,16 € Regular price7,95 € (9,54 €/l) 0,75 l
Exclusive
CALOW Grapefruit-Lime Wine Aperitif – Bottle with grapefruit-lime design, low alcohol, ready mixed
−10 % Sale price8,99 € Regular price9,99 € (11,98 €/l) 0,75 l
Exclusive
Bottle of CALOW Raspberry-Elderflower, low-alcohol wine aperitif with raspberry and elderflower flavor
−10 % Sale price8,99 € Regular price9,99 € (11,98 €/l) 0,75 l
Exclusive
CALOW Peach-Ginger Wine Aperitif, ready-mixed, with peach, ginger and mint flavor, low in alcohol and calories
−10 % Sale price8,99 € Regular price9,99 € (11,98 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price7,07 € Regular price7,85 € (9,42 €/l) 0,75 l
A. Diehl Blanc de Noirs one to one dry
−10 % Sale price7,61 € Regular price8,45 € (10,14 €/l) 0,75 l
Exclusive
CALOW Blueberry-Basil, ready-mixed low-alcohol wine aperitif in a bottle, with blueberries and basil
−10 % Sale price8,99 € Regular price9,99 € (11,98 €/l) 0,75 l
A. Diehl Sauvignon Blanc one to one dry
−10 % Sale price6,75 € Regular price7,50 € (9,00 €/l) 0,75 l
Markus Pfaffmann Pinot Gris dry
−10 % Sale price6,17 € Regular price6,85 € (8,22 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price7,02 € Regular price7,80 € (7,02 €/l) 1 l
−10 % Sale price8,06 € Regular price8,95 € (10,74 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price5,58 € Regular price6,20 € (5,58 €/l) 1 l
−10 % Sale price9,81 € Regular price10,90 € (13,07 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price6,53 € Regular price7,25 € (8,70 €/l) 0,75 l
Exclusive
Matthias Gaul Pas de Deux knows
−10 % Sale price8,99 € Regular price9,99 € (11,98 €/l) 0,75 l
Exclusive
Matthias Gaul Riesling Terrain Calcaire
−10 % Sale price8,09 € Regular price8,99 € (10,78 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price5,85 € Regular price6,50 € (7,80 €/l) 0,75 l
Exclusive
Matthias Gaul Pas de Deux Cuvée Red & Red
−10 % Sale price8,99 € Regular price9,99 € (11,98 €/l) 0,75 l
−10 % Sale priceFrom 6,80 € Regular price7,56 € (9,06 €/l) 0,75 l
-11%
Dr. Loosen Riesling dry
−10 % Sale price7,56 € Regular price8,40 € (10,08 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price8,06 € Regular price8,95 € (10,74 €/l) 0,75 l
Exclusive
Matthias Gaul Mr. Gaul White
−10 % Sale price7,19 € Regular price7,99 € (9,58 €/l) 0,75 l
Kitzer Dreisatz Sauvignon Blanc dry
−10 % Sale price7,16 € Regular price7,95 € (9,54 €/l) 0,75 l
Exclusive
Matthias Gaul Sauvignon Blanc Grand Fumé
−10 % Sale price13,41 € Regular price14,90 € (17,88 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price8,91 € Regular price9,90 € (11,88 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price9,63 € Regular price10,70 € (12,84 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price8,87 € Regular price9,85 € (11,82 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price8,96 € Regular price9,95 € (11,94 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price5,81 € Regular price6,45 € (5,81 €/l) 1 l
Exclusive
Matthias Gaul Crazy Gaul red dry, red wine cuvée made from Cabernet Sauvignon, Merlot and Tempranillo, dark bottle
−10 % Sale price14,36 € Regular price15,95 € (19,14 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price5,58 € Regular price6,20 € (7,44 €/l) 0,75 l
Exclusive
Matthias Gaul Pinot Noir
−10 % Sale price9,81 € Regular price10,90 € (13,07 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price7,16 € Regular price7,95 € (9,54 €/l) 0,75 l
−10 % Sale price6,26 € Regular price6,95 € (8,34 €/l) 0,75 l

Quick answers