Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Sale price19,74 €(26,32 €/l) 0,75 l
Sale price13,86 €(18,48 €/l) 0,75 l
Sale price35,09 €(46,79 €/l) 0,75 l
Ceraso Aglianico
Marina Cvetic Montepulciano d'Abruzzo DOC Riserva
Argiano Rosso di Montalcino DOC
Collavini Benedete Ribolla Gialla delle Venezie
Sale price16,38 €(21,84 €/l) 0,75 l
Sale price31,22 €(41,63 €/l) 0,75 l
Sale price22,00 €(29,33 €/l) 0,75 l
Bisol Jeio Brut Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG
Sale price22,68 €(30,24 €/l) 0,75 l
Sale price12,33 €(16,44 €/l) 0,75 l
Sale price14,49 €(19,32 €/l) 0,75 l
4 Sorelle Sauvignon Bersano
Sale price12,00 €(16,00 €/l) 0,75 l
Sale price53,99 €(77,13 €/l) 0,7 l
Sale price40,50 €(57,86 €/l) 0,7 l
Sale price26,49 €(37,84 €/l) 0,7 l
Sale price57,51 €(82,16 €/l) 0,7 l
Sacchetto Spumante Extra Dry Prosecco DOC
Sale price24,36 €(32,48 €/l) 0,75 l
Prunotto Bric Turot Barbaresco DOCG Magnum
La Scolca Etichetta Nera Gavi dei Gavi® DOCG half bottle
Marco Felluga Amani Friulano Collio DOC
Sale price22,68 €(30,24 €/l) 0,75 l
Velenosi Prope Cerasuolo d'Abruzzo DOC
Prunotto Roero Arneis
Sale price20,16 €(26,88 €/l) 0,75 l
Sale price163,62 €(218,16 €/l) 0,75 l
Collavini Broy Collio DOC
Sale price59,49 €(79,32 €/l) 0,75 l
ULISSE Montepulciano d'Abruzzo DOP - Magnum 1.5L
New
Pistachio Panettone
Roseri Chiaretto Riviera del Garda Classico Valtenesi DOC double magnum in carrying bag 3.0L

Frequently asked questions