Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1850 products

Sale price5,90 €
Sale price5,90 €
Sale price42,90 €(171,60 €/l) 0,25 l
Sale price15,90 €(63,60 €/l) 0,25 l
Sale price7,90 €
Sale price15,90 €(63,60 €/l) 0,25 l
Sale price69,90 €(279,60 €/l) 0,25 l
Sale price13,90 €
Sale price18,90 €(75,60 €/l) 0,25 l
Sale price5,90 € 0,24 l
Sale price5,90 € 0,24 l
Sale price5,50 €
Sale price6,90 €
Sale price6,90 €
Sale price6,90 €
Sale price6,90 € 0,28 l
Sale price5,90 €
Sale price7,50 € 0,28 l
Busiate
Viani
Sale price6,90 €
Sale price25,30 €(16,87 €/l) 1,5 l
Barbera d'Asti "Ca di Pian" DOC 2023
La Spinetta Giorgio Rivetti
Sale price25,00 €(33,33 €/l) 0,75 l
Raspberry liqueur
Sale price25,50 €(36,43 €/l) 0,7 l
AMARANTA Montepulciano d'Abruzzo DOP
Maximum Rosé Trentodoc Magnum
Sale price65,44 €(43,63 €/l) 1,5 l
Marchese Antinori Chianti Classico DOCG Riserva Magnum
Felsina Rància Chianti Classico Riserva Chianti Classico Riserva DOCG
Rosso di Montalcino Argiano
Felsina Colonia Chianti Classico Gran Selezione
Gran Bassano Vermouth Bianco
Sale price23,52 €(31,36 €/l) 0,75 l
Sale price26,88 €(35,84 €/l) 0,75 l
Sale price19,74 €(26,32 €/l) 0,75 l

Frequently asked questions