Wine landscape in Italy

Italy

No other country embraces wine quite like Italy . Not as a status symbol, but as an integral part of everyday life – as normal as bread on the table. From the Alps of South Tyrol to the volcanic soil of Sicily, hundreds of indigenous grape varieties shape the landscape: Nebbiolo and Sangiovese in the north and center, Primitivo and Negroamaro in the south – 20 regions, each with a distinctive soul and its own unique character.

Vinoscout has scouted this wine region and offers you one of the widest selections in German online retail, with over 1,400 products – from accessible everyday wines to great rarities. Prices range from under three to over three thousand euros, so there's something for every occasion and budget. Discover wines with real stories behind them.

Filters

Sort by:

1849 products

Antinori Rosso Toscana IGT double magnum
Sale price91,60 €(30,53 €/l) 3 l
Ruffino Riserva Ducale Oro Chianti Classico DOCG
Villa Canlungo Pinot Grigio Collio DOC Black Label
Sale price14,70 €(19,60 €/l) 0,75 l
Sale price35,67 €(47,56 €/l) 0,75 l
Sale priceFrom 38,67 € (51,56 €/l) 0,75 l
Barolo DOCG Coste di Rose GD Vajra
Sale price73,47 €(97,96 €/l) 0,75 l
Sale price49,90 €(66,53 €/l) 0,75 l
Jacopo Poli Vaca Mora Amaro
Sale price30,99 €(44,27 €/l) 0,7 l
Tormaresca Nèprica Primitivo Puglia IGT Magnum
Statti Greco Nero Calabria IGT
Sale price16,49 €(21,99 €/l) 0,75 l
Cantina Terlan Lunare Gewürztraminer
-13%
Peperino Tuscany Rosso 1.5L Magnum
Sale price19,99 € Regular price22,95 €(13,33 €/l) 1,5 l
Sessantanni Primitivo di Manduria DOC 6.0 Liter in wooden box
Sale price16,90 €(16,90 €/l) 1 l
EV Sant'Andrea DOP, organic
Sale price43,90 €(58,53 €/l) 0,75 l
Sale price7,90 €
Sale price7,90 €
Sale price9,90 €
Sale price8,90 €
Sale price8,90 €
Sale price7,90 €
Sale price7,90 €
Sale price5,90 €
Sale price23,58 €(235,80 €/l) 0,1 l
Sale price12,87 €(17,16 €/l) 0,75 l
Sale price19,44 €(25,92 €/l) 0,75 l
Malvasia
Sale price22,65 €(30,20 €/l) 0,75 l
Sale price14,96 €(19,95 €/l) 0,75 l
Sale price106,68 €(142,24 €/l) 0,75 l
Sale price4,50 €(45,00 €/kg) 100 g
Sale price8,50 €
Sale price7,50 €(30,00 €/kg) 250 g
Sale price13,90 €
Sale price16,90 €(140,83 €/kg) 120 g

Frequently asked questions