Liqueurs at Vinoscout

Liqueurs

Whether fruity and sweet, tart and bitter, or creamy and smooth – liqueurs are arguably the most versatile category in the world of spirits and invite exploration. From vibrant fruit liqueurs to spicy herbal liqueurs and complex amaros , you'll find bottles here for every taste and occasion.

Our selection combines handcrafted rarities and time-tested classics that can be enjoyed neat, on the rocks, or as a base for creative cocktails. With prices to suit every budget, you can explore the sweet world of liqueurs at your leisure – without compromising on enjoyment.

Filters

Sort by:

62 products

Sale price19,95 €(19,95 €/l) 1 l
Sale price18,80 €(26,86 €/l) 0,7 l
Birkenhof Egg Liqueur with Raspberry
Sale price14,99 €(29,98 €/l) 0,5 l
Sale price14,95 €(21,36 €/l) 0,7 l
Sale price18,80 €(26,86 €/l) 0,7 l
Sale price15,95 €(22,79 €/l) 0,7 l
Cointreau orange liqueur
Sale price20,63 €(29,47 €/l) 0,7 l
Mampe Half and Half
Sale price13,95 €(19,93 €/l) 0,7 l
Sale price19,90 €(39,80 €/l) 0,5 l
Bailoni Apricot Liqueur
Sale price18,99 €(27,13 €/l) 0,7 l
Mampe Airline Spritz - Airline Cocktail
Sale price22,95 €(32,79 €/l) 0,7 l
Sale price10,40 €(14,86 €/l) 0,7 l
Baileys Irish Cream Whiskey Cream Liqueur
Sale price15,80 €(22,57 €/l) 0,7 l
Sale price18,80 €(26,86 €/l) 0,7 l
Sale price21,80 €(31,14 €/l) 0,7 l
Kahlua Coffee Liqueur
Sale price15,99 €(22,84 €/l) 0,7 l
Benedictine DOM French herbal liqueur
Sale price23,80 €(34,00 €/l) 0,7 l
Sale price13,95 €(19,93 €/l) 0,7 l
Scavi & Ray Limoncello
Sale price12,99 €(18,56 €/l) 0,7 l
Sale price24,95 €(35,64 €/l) 0,7 l
Sale price12,95 €(18,50 €/l) 0,7 l
Sale price12,80 €(18,29 €/l) 0,7 l
Disaronno Originale Amaretto Liqueur
Sale price17,95 €(25,64 €/l) 0,7 l
Pernod anise liqueur from France
Sale price16,99 €(24,27 €/l) 0,7 l
Mozart Chocolate Cream 0.5L
Sale price14,95 €(29,90 €/l) 0,5 l
Roner Bombardino 1.0 L – creamy egg cognac liqueur from the Roner distillery in Tramin, South Tyrol, 17% ABV.
Sale price16,90 €(24,14 €/l) 0,7 l
Sale price13,50 €(19,29 €/l) 0,7 l
Limonzerelli
Sale price14,90 €(21,29 €/l) 0,7 l
Baileys Salted Caramel Irish Cream
Sale price15,80 €(22,57 €/l) 0,7 l
Sale price24,90 €(35,57 €/l) 0,7 l
Ricard anise liqueur, Pastis de Marseille
Antica Sambuca Classic
-33%
Godet Creme de la Creme
Sale price19,99 € Regular price29,99 €(28,56 €/l) 0,7 l
Grand Marnier Cordon Rouge orange liqueur 0.7L
Licor 43 Cuarenta y Tres Spanish vanilla liqueur
DeadHead Dark Chocolate Rum Liqueur
Sale price16,40 €(23,43 €/l) 0,7 l
Frangelico Hazelnut Liqueur
Sale price14,80 €(21,14 €/l) 0,7 l
Sale price19,90 €(39,80 €/l) 0,5 l
Galliano Vanilla Liqueur
Sale price19,95 €(28,50 €/l) 0,7 l

The VinoCharts

Every month we show you which spirits are selling best – based on last month’s sales, with climbers, fallers and a short comment on each chart.

Quick answers