Champagne

Champagne

The Champagne lies under one of the northernmost wine skies in France, and that is exactly what makes it unique: chalk soils between Reims and Épernay store water, cool the roots, and give the wines an inimitable minerality. On this basis, Champagnes are created in all classic styles – Blanc de Blancs from pure Chardonnay, Blanc de Noirs from Pinot Noir and Meunier, Rosé, and vintage Champagnes – sparkling wines that no other region in the world really manages to produce in this quality.

At Vinoscout, you will find over 120 Champagnes, carefully scouted even beyond the big houses – from accessible entry-level options to prestige cuvées for special occasions.

Filters

Sort by:

144 products

Champagne Ruinart Rosé Brut
Champagne Veuve Clicquot Brut
Champagne Moët & Chandon Imperial Brut
Sale price49,95 €(66,60 €/l) 0,75 l
Champagne R de Ruinart Brut
Moët & Chandon Rose Imperial Champagne
Sale price54,95 €(73,27 €/l) 0,75 l
Champagne Moët & Chandon ICE Imperial
Sale price59,95 €(79,93 €/l) 0,75 l
Champagne Ruinart Blanc de Blanc Brut
Sale price49,95 €(66,60 €/l) 0,75 l
Champagne Moët & Chandon ICE Impérial Rosé
Sale price59,95 €(79,93 €/l) 0,75 l
Champagne Lanson Le Black Label Brut
Champagne Taittinger Brut Réserve in gift packaging
Champagne Taittinger Brut Prestige Rosé
Champagne Veuve Clicquot Rose Brut
Bollinger Special Cuvée Brut
Champagne de Saint Gall Rose Premier Cru Brut
-15%
Champagne Charles Mignon Brut Premier Cru
Champagne Laurent-Perrier La Cuvée Brut
Dom Pérignon Vintage
Sale price229,90 €(306,53 €/l) 0,75 l
Champagne Moët & Chandon Impérial Brut End of the Year Edition
-15%
Champagne Charles Mignon Brut Rosé Premier Cru
Champagne R de Ruinart Brut 0.375L
Champagne Laurent-Perrier Cuvée Rosé Brut
Champagne Lanson Le Rosé Brut
-15%
Champagne de Saint Gall Blanc de Blanc Grand Cru Extra Brut
Sale price109,90 €(73,27 €/l) 1,5 l
-13%
Champagne de Saint Gall Blanc de Blanc Brut Premiere Cru
Champagne de Saint Gall Tradition Premier Cru Brut 0.375l
-22%
Champagne Moët & Chandon Grand Vintage Brut
Sale priceFrom 69,95 € Regular price89,95 €(93,27 €/l) 0,75 l
Champagne Roederer Brut Rosé
Charles Heidsieck Brut Reserve Champagne
Champagne Ruinart Rosé 1.5 liter magnum
Krug Grande Cuvée: light golden champagne in a bottle with a cream-colored label and black capsule.
Sale price239,00 €(318,67 €/l) 0,75 l
Bollinger Rosé Brut
Sale price89,00 €(118,67 €/l) 0,75 l
-20%
Champagne Moët & Chandon Grand Vintage Rosé
Sale price79,95 € Regular price99,95 €(106,60 €/l) 0,75 l
Sale price135,00 €(90,00 €/l) 1,5 l
Champagne Moët & Chandon Rose Imperial 1.5L Magnum
Sale price119,90 €(79,93 €/l) 1,5 l
Champagne R de Ruinart Brut 1.5L Magnum
Sale price139,80 €(93,20 €/l) 1,5 l
Champagne Veuve Clicquot Ponsardin Brut 1.5L Magnum
Charles Heidsieck Rose Reserve Champagne
Champagne Laurent-Perrier Brut Millésimé
Champagne Ruinart Blanc de Blanc Brut Magnum

Frequently asked questions