Champagne

Champagne

The Champagne lies under one of the northernmost wine skies in France, and that is exactly what makes it unique: chalk soils between Reims and Épernay store water, cool the roots, and give the wines an inimitable minerality. On this basis, Champagnes are created in all classic styles – Blanc de Blancs from pure Chardonnay, Blanc de Noirs from Pinot Noir and Meunier, Rosé, and vintage Champagnes – sparkling wines that no other region in the world really manages to produce in this quality.

At Vinoscout, you will find over 120 Champagnes, carefully scouted even beyond the big houses – from accessible entry-level options to prestige cuvées for special occasions.

Filters

Sort by:

144 products

Champagne Taittinger Brut Prestige Rosé 0.375L Fillette
Rose_1x_1.png
Sale price54,99 €(73,32 €/l) 0,75 l
Champagne Moët & Chandon Impérial Brut Baby 0.2L
Sale price19,90 €(99,50 €/l) 0,2 l
Dom Pérignon Rosé Vintage
Sale price369,00 €(492,00 €/l) 0,75 l
Taittinger Brut Réserve FIFA World Cup Limited Edition 0.75l
Champagne de Saint Gall Orpale Blanc de Blanc Vintage Grand Cru Brut 0.75l.
Champagne Dom Ruinart Blanc de Blanc
blanc-de-blanc_1x-min_1.png
lallier.webp
Sale price79,99 €(106,65 €/l) 0,75 l
Sale price29,74 €(39,65 €/l) 0,75 l
Champagne Taittinger Brut Prestige Rosé Magnum 1.5L
Taittinger Brut Réserve in GP
Sale price37,17 €(49,56 €/l) 0,75 l
Champagne Bollinger Bollinger Special Cuvée Brut Jéroboam
Bottle of Dom Ruinart Rosé 2009 from Champagne Ruinart, prestige cuvée, rosé sparkling wine
Bollinger Special Cuvée Brut GP
Champagne Taittinger Taittinger Nocturne Sec in GP
Champagne Irroy Extra Brut
Champagne Taittinger Brut Millésimé
Sale price80,31 €(107,08 €/l) 0,75 l
-11%
New
Bottle of Laurent-Perrier Ultra Brut champagne.
Sale price79,90 € Regular price89,90 €(106,53 €/l) 0,75 l
J. Charpentier Réserve Brut
J. Charpentier Réserve Brut
Champagne J. Charpentier
Sale price39,90 €(53,20 €/l) 0,75 l
J. Charpentier Réserve Brut - Demi 0.375L
Sale price23,90 €(63,73 €/l) 0,375 l
Piper-Heidsieck Champagne Brut »Essentiel«
Compagnie Champenoise PH-CH. P...
Sale price54,49 €(72,65 €/l) 0,75 l
Piper-Heidsieck Champagne Brut
Compagnie Champenoise PH-CH. P...
Sale price45,99 €(61,32 €/l) 0,75 l
Sale price66,99 €(89,32 €/l) 0,75 l
Piper-Heidsieck Champagne Brut Rosé
Compagnie Champenoise PH-CH. P...
Sale price55,99 €(74,65 €/l) 0,75 l
Sale price55,99 €(74,65 €/l) 0,75 l
Andere
Sale price68,68 €(91,57 €/l) 0,75 l
Roederer Cristal Brut in gift box Champagne Louis Roederer 1.5L
Roederer Brut Vintage in Deluxe GP Champagne Louis Roederer 1.5L
Roederer Collection Jéroboam Champagne Louis Roederer 3.0L
Roederer Collection Mathusalem Champagne Louis Roederer 6.0L
Bollinger La Grande Année Rosé
La Côte aux Enfants
Sale priceFrom 1.033,81 € (1.378,41 €/l) 0,75 l
Roederer Cristal Rosé Brut Vinothèque Champagne Louis Roederer 0.75L
Roederer Cristal Brut Champagne Louis Roederer 0.75L 0.75L

Frequently asked questions