Champagne

Champagne

The Champagne lies under one of the northernmost wine skies in France, and that is exactly what makes it unique: chalk soils between Reims and Épernay store water, cool the roots, and give the wines an inimitable minerality. On this basis, Champagnes are created in all classic styles – Blanc de Blancs from pure Chardonnay, Blanc de Noirs from Pinot Noir and Meunier, Rosé, and vintage Champagnes – sparkling wines that no other region in the world really manages to produce in this quality.

At Vinoscout, you will find over 120 Champagnes, carefully scouted even beyond the big houses – from accessible entry-level options to prestige cuvées for special occasions.

Filters

Sort by:

144 products

Roederer Carte Blanche Champagne Louis Roederer 0.75L
Roederer Collection Champagne Louis Roederer 0.75L
Sale price57,00 €(76,00 €/l) 0,75 l
Comtes de Champagne Rosé 2012
Champagne Taittinger
Sale price325,76 €(434,35 €/l) 0,75 l
Taittinger Nocturne Blue Wave
Taittinger Nocturne Blue Wave
Champagne Taittinger
Sale price63,95 €(85,27 €/l) 0,75 l
J. Charpentier Blanc de Blancs Brut
J. Charpentier Blanc de Blancs Brut
Champagne J. Charpentier
Sale price43,00 €(57,33 €/l) 0,75 l
Champagne Virginie T. Brut
Champagne Virginie T. Brut
Champagne Virginie T.
Sale price46,50 €(62,00 €/l) 0,75 l
J. Charpentier Rosé Brut
J. Charpentier Rosé Brut
Champagne J. Charpentier
Sale price39,90 €(53,20 €/l) 0,75 l
Champagne Virginie T. Rosé
Champagne Virginie T. Rosé
Champagne Virginie T.
Sale price59,00 €(78,67 €/l) 0,75 l
Sale price78,00 €(104,00 €/l) 0,75 l
Sale price82,00 €(109,33 €/l) 0,75 l
Sale price83,00 €(110,67 €/l) 0,75 l
Bollinger La Grande Année
Bollinger PNTX 20 GP
Taittinger Prélude Grands Crus
Sale price149,58 €(199,44 €/l) 0,75 l
Taittinger Brut Millésimé in GP
Taittinger Les Folies de la Marquetterie
Sale price37,17 €(49,56 €/l) 0,75 l
Champagne Penfolds X Brut Rosé GP 0.75L
Champagne Taittinger Nocturne Sec
Champagne Taittinger Prélude Brut Grands Crus
Champagne Taittinger Nocturne Sec City Lights Rosé
Champagne Irroy Brut Rosé
Champagne Bollinger Bollinger La Grande Année Rosé
Champagne Bollinger Bollinger Rose Brut Magnum GP
Champagne Bollinger Bollinger Special Cuvée Brut Half
Champagne Bollinger Bollinger Rosé GP

Frequently asked questions